o rasie

 

Charakter

Koty tej rasy są łagodne i opanowane. Typowego Brytyjczyka cechuje pewna rezerwa do otaczającego świata, dzięki czemu szybko akceptuje zmiany i łatwo się przystosowuje do różnych warunków. Jest pogodny, otwarty i przyjacielski w stosunku do ludzi i zwierząt. Koty te są bardzo towarzyskie z natury, będą nam „pomagały” w codziennych zajęciach, nie narzucając się przy tym , nie są też głośne ani nadmiernie ruchliwe.

Idealny ulubieniec dzieci – bardzo tolerancyjny i lubiący się z nimi bawić do późnego wieku. na natrętne i niedelikatne pieszczoty nie zareagują agresją – raczej odejdą ratując resztki godności:)

Za to typowe, kocie galopady po mieszkaniu mogą być kłopotliwe, nasz „miś” nie jest stworzeniem subtelnym i potrafi tupać biegnąc, czasem zdarza mu się nie zauważać sprzętów, a nawet osób. Nie zawsze też można liczyć na celność jego skoków.

Brytyjczyki są bardzo czystymi kotkami, szybko uczą się korzystania z kuwety i nie zdarzają im się „wypadki”. Równie sprawnie idzie im nauka innych, obowiązujących
w domu zasad. Musimy jednak pamiętać, że są inteligentne i potrafią wykorzystać naszą słabość i swój urok osobisty dla własnych celów (najczęściej nie wiedzieć czemu, związanych z jedzeniem… :).

Mimo, że uwielbiają towarzystwo i głaskanie, większość kotów brytyjskich nie lubi noszenia na rękach, dlatego w naszej hodowli od małego przyzwyczajamy kociaki do podnoszenia przez różnych członków rodziny, a zwłaszcza dzieci, bo potem przydaje się to na wystawach lub u weterynarza. Niektóre lubią, a niektóre nie – leżeć na kolankach. Należy im zapewnić odpowiednio dużą porcję głaskania i drapania pod bródką, bo zaniedbany kot z pewnością sam się o to upomni na wszelkie możliwe sposoby.

odporne, zdrowe i długowieczne, do końca życia zachowują sprawność i dobry humor. Żyją zwykle kilkanaście lat, nawet do 20. Rasa ta praktycznie nie jest obciążona poważnymi chorobami dziedzicznymi.

Koty brytyjskie radzą sobie zarówno w małych mieszkaniach, jak i dużych domach
z ogrodem. Dobrze znoszą samotność, w czasie, gdy domownicy wychodzą do domu, czy szkoły.

Kot tej rasy będzie ciągle przebywał obok nas, dyskretnie nadzorując wszelkie domowe prace, spod przymkniętych powiek obserwując naszych gości, towarzysząc nam na kanapie podczas oglądania telewizji.

Może to być też idealny ulubieniec dla starszych czy samotnych ludzi. Trzeba jednak pamiętać, że kot wychowywany bez kontaktu z różnymi ludźmi może stać się nieufny. jednocześnie świetnie odnajdują siew dużych rodzinach, dzieląc swoją sympatię między wszystkich domowników.

Koty te nie są wybredne, zaakceptują nasze warunki mieszkaniowe, dobrze zniosą też przeprowadzki i inne zmiany domu.

Brytyjczyki zwykle są łakomczuchami, ale nie żarłokami. jak twierdzą złośliwi, jedzenie jest namiętnością ich życia, miewają więc tendencje do nadmiernego brzuszka. Kotki brytyjskie są znakomitymi matkami, bez większych problemów rodzą i troskliwie odchowują dość liczne mioty, a małe kocięta tej rasy są wyjątkowo piękne i pełne uroku.

Jest to więc stworzenie bliskie ideału 🙂

Pielęgnacja

Koty tej rasy nie wymagają szczególnej pielęgnacji ( patrz zakładka porady – pielęgnacja Brytyjczyka).

Wygląd

Kot brytyjski to kot średni do dużego, proporcjonalnie zbudowany. Robią wrażenie silnego
i sprawnego, mimo zwartej, masywnej budowy ciała. Charakteryzuje się krępą, mocną budową. Tułów powinien być stosunkowo krótki, zwarty, z szeroką piersią, krótkimi, mocnymi, szerokimi, zaokrąglonymi łapami, krótkim, ogonem grubym u nasady
i zaokrąglonym na końcu. Ciało powinno być jednakowo masywne na całej długości. Nogi powinny być krótkie i mocne, sugerujące solidną, grubokościstą budowę. Kocury są zdecydowanie większe od kotek. Przeciętna masa ciała kotki to ok. 3 – 5 kg, kocura 4 – 8 kg, z możliwymi odchyleniami.

Głowa powinna być okrągła i masywna, z szeroką czaszką i okrągłymi policzkami, osadzona na krótkiej, masywnej szyi.

Podbródek powinien być mocny.

Oczy duże, okrągłe, szeroko otwarte, szeroko rozstawione, nie w kształcie orientalnym. Kolor oczu w zależności od barwy futra. Oczy w większości odmian barwnych powinny mieć kolor od miedzianego po ciemnopmarańczowy, który to oczywiście kolor jest idealnym, ale najczęściej widzimy różne odcienie pomarańczowego. Odmiany typu colourpoint mają oczy niebieskie, a wiele odmian srebrzystych może mieć oczy zielone. Koty białe mogą mieć oczy pomarańczowe, niebieskie, lub dwukolorowe.

Czoło powinno być łagodnie zaokrąglone. W miejscu połączenia nosa z czołem obserwujemy małe załamanie, nie powinno ono być za mocne, ale też nie za płytkie.

Nos powinien być krótki, szeroki i prosty. Widziane z profilu, zaokrąglone czoło powinno prowadzić do prostego, krótkiego nosa, z załamaniem przy połączeniu.

Uszy powinny być małe i zaokrąglone na końcach, szeroko rozstawione, wpasowujące się w owalny kontur głowy.

Tułów mocny, zwarty i umięśniony, szeroka pierś, mocne ramiona i grzbiet.

Kończyny krótkie i mocne, łapy okrągłe i zwarte. Nagi muszą być procte, proporcjonalne do krępego tułowia kota, kościec mocny, muskulatura dobrze rozwinięta.

Ogon krótki i gruby ( ok. 2/3 długości ciała), zaokrąglony na końcu, pokryty gęstym, odstającym włosiem.

Futro Brytyjczyka powinno być krótkie i gęste, nie przylegające do skóry. Mimo delikatnego, puszystego wyglądu prawidłowe futro jest w dotyku szorstkie, jakby nastroszone, nie może być miękkie, przylegające, zbyt długie. Idealne futro jest najtrudniejsze do uzyskania, ponieważ większość populacji jest równocześnie nosicielem genu długiego włosa, który nadaje sierści niepożądaną w tym wypadku miękkość, co oceniane jest jedynie na wystawach. Futro kota brytyjskiego powinno być „postawione” dzięki sporej ilości podszerstka, nie powinno leżeć gładko jak u innych krótkowłosych ras. Kolor powinien być jednakowy na całej długości włosa, z wyjątkiem odmian pręgowanych.

Kolor powinien być jednolity i czysty, niepożądane są jakiekolwiek przebarwienia.

Kod EMS (umaszczenie) :

n – czarny
a – niebieski
c – liliowy
d – rudy
e – kremowy
f – szylkret czarny
g – szylkret niebieski
h – szylkret czekoladowy
j – szylkret liliowy
m – karmelowy lub aprikot (wyłącznie w celu rejestracji, kolory nieuznane)
o – cynamonowy
p – płowy
q – szylkret cynamonowy
r – szylkret płowy
s – srebrny
w – biały
y – złoty
x – kolory nieznane

Rysunek pręg (tabby) i rozmieszczenie łat:

01 – van (uszy ogon zabarwiony)
02 – arlekin (uszy ogon plus łata/y na plecach)
03 – bikolor (i trikolorki z większą ilościa kolorowych łat)
11 – shaded – cieniowany
12 – shell
21 – nieokreślony rysunek tabby – np. u point
22 – klasyczne tabby
23 – tygrysie tabby
24 – cętkowane tabby
25 – ticket tabby

__________________________________________

Źródło :
1. Katarzyna Szewczyk , Kot Brytyjski Krótkowłosy, Agencja Wydawnicza „Egros” *Standard rasy
2. Standard kota brytyjskiego wg FIFe

Facebook